Úředníci nejsou lamy, učí se používat umělou inteligenci

Nebuď lama a nauč se používat umělou inteligenci. Tak jsme v AQE nazvali nový kurz, kterým jsme doslova zaplavili trh se vzděláváním. Během dubna jsme proškolili celkem 485 úředníků z celé ČR. Realizovali jsme 12 kurzů, jejichž obsahem bylo lidem z veřejného sektoru přiblížit svět umělé inteligence (AI). Zaměřili jsme se na základní možnosti, jak pracovat s AI ve svůj prospěch, na praktické využití, etické aspekty a na ochranu soukromí při používání AI technologií.

Podrobnosti o kurzu Umělá inteligence jako asistent ve veřejné správě aneb nebuď lama, nauč se používat AI

Jakkoli jde o trendy téma, neotřelý obsah i zkušené přednášející, dostali jsme zajímavou zpětnou vazbu od účastníků. Ti se dělí do tří skupin. Na ty, kteří AI používají, fandí jí a chtějí se dozvědět co nejvíce praktických tipů, ukázek a úkolů pro generování. V průběhu kurzů byli aktivními a konstruktivními diskutujícími, přinášeli do obsahu vlastní názory, náměty a příklady ze svých úřadů. Ti s námi rovněž sdíleli současné limity pro používání umělé inteligence ve veřejné správě:

  • materiální a technické vybavení na úřadech,
  • nemožnost připojení k placené verzi v aplikacích AI,
  • nízká podpora vedení pro používání AI,
  • dlouhé procesy a prostoje při projevení zájmu o AI.

Druhou skupinu tvoří odpůrci umělé inteligence. Ti se na kurz dostali povinně, bez vlastní vnitřní motivace a chuti se učit novým trendům. Při diskuzi argumentovali GDPR a etickými aspekty používání umělé inteligence. Tato významná skupina účastníků nám ukázala, že s tématem je vhodné na základní úrovni seznámit všechny zaměstnance veřejné správy a dát jim možnost jejich vnitřní mýty a představy o konkurenci AI vůči člověku vysvětlit, vhodně komunikovat a představit výhody a principy práce s umělou inteligencí.

Ukázka z kurzu Umělá inteligence jako asistent ve veřejné správě aneb nebuď lama, nauč se používat AI

Třetí skupinou jsou lidé, kteří na kurz přišli bez počítače, notebooku či tabletu. „Já se budu jen dívat a hlavně po mě nechtějte nic zkoušet.“ Věta, jež zazněla od celé třetiny účastníků, identifkovala zájem, motivaci, ale také obavu z nového, neobjeveného a nevyzkoušeného. Změna a strach z neznámého lidi tzv. ochromí a první reakce bývají záporné, negativní a nejisté.  Vypozorovali jsme však, že v průběhu kurzů účastníci přicházejí za námi a chtějí si půjčit notebook či tablet. Hned si zkouší vygenerovat vlastní text, který potřebují třeba na pozvánku na koncert, zápis z porady, popis projektu nebo pracovní e-mail. Zkoušejí generovat vlastní avatary, obrázky a dávají jim požadovaný obsah. Odvaha jednoho člověka si jít půjčit notebook motivuje ostatní, kteří se přidávají. Po obědové pauze už na úkoly lektorky reagují, dokonce začínají komunikovat, téma se jim líbí a sdílejí radost, o kterou se dle vlastních slov budou doma dělit s rodinou a kolegy v práci.

Chci se přihlásit na kurz o umělé inteligenci

Je vhodné zmínit, že zkušenosti jsme získávali jak na tzv. otevřených kurzech, kde se hlásí zájemci z různých úřadů a realizují se v našich školicích centrech v Praze a Brně prezenčně i online, tak na tzv. uzavřených kurzech na konkrétních úřadech v Brně, Plzni, městské části Praha 12 a v Aši.

V průběhu měsíce jsme kurzy dovedli k dokonalosti a poznali okruhy účastníků, s nimiž budeme pracovat. Lektoři jsou po pilotním měsíci školení motivováni přístupem účastníků a těší se z pocitu efektivně stráveného pracovního času a spokojených účastníků.

Podobné články

Digitální veřejné správa a umělá inteligence aneb konec úředníků v Čechách?

Předmětem příspěvku je modernizace veřejné správy za využití digitalizace a prvků umělé inteligence. Tomuto tématu se zaměřuji ve své práci…

Opět nás čeká volební podzim

Ještě zcela neodzněly ohlasy, komentáře a různé analýzy výsledků posledních červnových voleb do Evropského parlamentu a už se budeme pomalu…

Zákoník práce čekají velké změny

Poslanecká sněmovna na jaře 2024 projednává novelu zákoníku práce týkající se odborů, mimořádných a zaručených mezd. Druhou novelu zákoníku práce,…

Léto se blíží. Využijte nabídku červnových školení

V červnu nás čeká den dětí, nejdelší den v roce, teplé počasí, ale také množství zajímavých kurzů, které vám pomohou…