Volby do Evropského parlamentu se pomalu blíží
V roce 2024 nás čekají již páté volby do Evropského parlamentu.

Voliči v zemích Evropské unie budou vybírat nové europoslance od čtvrtka 6. června do neděle 9. června 2024. Letos v květnu tento termín potvrdila Rada Evropské Unie. Jednotlivé státy si následně zvolí den či dny, kdy u nich volby proběhnou.
V České republice probíhají volby tradičně ve dvou dnech – v pátek a v sobotu. Termín by tedy podle tohoto klíče měl vycházet na pátek 7. června a sobotu 8. června 2024.
Formálně bude termín voleb vyhlášen uveřejněním rozhodnutí prezidenta republiky o vyhlášení voleb ve Sbírce zákonů, a to nejpozději 90 dnů před jejich konáním.
V Česku se Evropský parlament netěší příliš dobré pověsti, přestože nebo možná právě proto, že málokdo přesně ví, jak tento parlament funguje. Jde přitom o jedinou instituci EU volenou přímo občany jednotlivých zemí. Čeští europoslanci mají hlasovací právo stejné jako jejich kolegové z jiných zemí. Svou příslušností k jednotlivým frakcím či působením ve výborech mohou ovlivňovat názory a rozhodnutí svých kolegů. Europoslanců má Česko 21. Ve volbách do Evropského parlamentu Češi volí své zástupce, budoucí europoslance, z českých stran, hnutí nebo koalic. Ty se pak na půdě Evropského parlamentu spojují do tzv. frakcí, které jsou nezávislé na národní příslušnosti. Jak europarlament funguje a v jakých frakcích se jeho členové sdružují, je v naší společnosti také dosti velkou neznámou a v povědomí občanů zůstávají pouze situace z předvolebních kampaní předchozích voleb a jména zvolených europoslanců na pětileté období, která postupem času ustupují do pozadí domácí politické scéně a značná část voličů si je v konečném důsledku ani nepamatuje.
Také volební účast v eurovolbách je dlouhodobě nízká a rovněž patří k nejnižším v celé EU. V roce 2019 přišlo k volebním urnám pouze 28,72 % voličů.
Jen pro srovnání, v prezidentských volbách 2023 se druhého kola účastnilo 70,24 %, což byla naopak historicky nejvyšší volební účast. Poslední volby do Poslanecké sněmovny si připsaly účast 65,43 %. Naopak senátní volby se podobně jako eurovolby nepyšní vysokou volební účastí, v roce 2022 v prvním kole volilo 39,52 % voličů a ve druhém jen 29,85 %.
Volby do Evropského parlamentu na území ČR budou v roce 2024 popáté a pro všechny volební orgány jsou již rutinou, se kterou se dokážou v souladu s platnou a ustálenou volební legislativou bez problémů vypořádat. Nicméně je důležité poznamenat, že zcela nový zákon o správě voleb, který je v současné době projednáván v Parlamentu ČR a který významným způsobem zasáhne v blízké době do procesu jednotlivých druhů voleb, vstoupí do praxe pravděpodobně až v roce 2026. Ačkoli tento navrhovaný volební zákon přinese řadu významných změn, základní současné principy volebního systému zůstanou nedotčeny.
Oficiální kandidatury politických stran a hnutí budoucích europoslanců se v současné době tvoří, ale i mnozí současní europoslanci se nechávají slyšet, zda mají v plánu znovu kandidovat, či nikoli.
Jak funguje Evropský parlament, jaký je systém voleb do Evropského parlamentu v České republice, kdo může kandidovat, kdo může volit, jak tyto eurovolby zvládnout volebními orgány v souladu s platnou volební legislativou organizačně, personálně a materiálně, bude na počátku roku 2024 předmětem připravovaného akreditovaného kurzu Volby do Evropského parlamentu v praxi ÚSC.
Další články
Zobrazit všechny článkyNewsletter
Dostávejte vždy aktuální informace do Vašeho e-mailu. Zadejte Váš email níže pro odběr novinek.