Volby do Evropského parlamentu se pomalu blíží

Volby do Evropského parlamentu se pomalu blíží
Autor článku
2. 11. 2023

V roce 2024 nás čekají již páté volby do Evropského parlamentu.

Volby do Evropského parlamentu se pomalu blíží

Voliči v zemích Evropské unie budou vybírat nové europoslance od čtvrtka 6. června do neděle 9. června 2024. Letos v květnu tento termín potvrdila Rada Evropské Unie. Jednotlivé státy si následně zvolí den či dny, kdy u nich volby proběhnou.

V České republice probíhají volby tradičně ve dvou dnech – v pátek a v sobotu. Termín by tedy podle tohoto klíče měl vycházet na pátek 7. června a sobotu 8. června 2024.

Formálně bude termín voleb vyhlášen uveřejněním rozhodnutí prezidenta republiky o vyhlášení voleb ve Sbírce zákonů, a to nejpozději 90 dnů před jejich konáním.

V Česku se Evropský parlament netěší příliš dobré pověsti, přestože nebo možná právě proto, že málokdo přesně ví, jak tento parlament funguje. Jde přitom o jedinou instituci EU volenou přímo občany jednotlivých zemí. Čeští europoslanci mají hlasovací právo stejné jako jejich kolegové z jiných zemí. Svou příslušností k jednotlivým frakcím či působením ve výborech mohou ovlivňovat názory a rozhodnutí svých kolegů. Europoslanců má Česko 21. Ve volbách do Evropského parlamentu Češi volí své zástupce, budoucí europoslance, z českých stran, hnutí nebo koalic. Ty se pak na půdě Evropského parlamentu spojují do tzv. frakcí, které jsou nezávislé na národní příslušnosti. Jak europarlament funguje a v jakých frakcích se jeho členové sdružují, je v naší společnosti také dosti velkou neznámou a v povědomí občanů zůstávají pouze situace z předvolebních kampaní předchozích voleb a jména zvolených europoslanců na pětileté období, která postupem času ustupují do pozadí domácí politické scéně a značná část voličů si je v konečném důsledku ani nepamatuje.

Také volební účast v eurovolbách je dlouhodobě nízká a rovněž patří k nejnižším v celé EU. V roce 2019 přišlo k volebním urnám pouze 28,72 % voličů.

Jen pro srovnání, v prezidentských volbách 2023 se druhého kola účastnilo 70,24 %, což byla naopak historicky nejvyšší volební účast. Poslední volby do Poslanecké sněmovny si připsaly účast 65,43 %. Naopak senátní volby se podobně jako eurovolby nepyšní vysokou volební účastí, v roce 2022 v prvním kole volilo 39,52 % voličů a ve druhém jen 29,85 %.

Volby do Evropského parlamentu na území ČR budou v roce 2024 popáté a pro všechny volební orgány jsou již rutinou, se kterou se dokážou v souladu s platnou a ustálenou volební legislativou bez problémů vypořádat. Nicméně je důležité poznamenat, že zcela nový zákon o správě voleb, který je v současné době projednáván v Parlamentu ČR a který významným způsobem zasáhne v blízké době do procesu jednotlivých druhů voleb, vstoupí do praxe pravděpodobně až v roce 2026. Ačkoli tento navrhovaný volební zákon přinese řadu významných změn, základní současné principy volebního systému zůstanou nedotčeny.

Oficiální kandidatury politických stran a hnutí budoucích europoslanců se v současné době tvoří, ale i mnozí současní europoslanci se nechávají slyšet, zda mají v plánu znovu kandidovat, či nikoli.

Jak funguje Evropský parlament, jaký je systém voleb do Evropského parlamentu v České republice, kdo může kandidovat, kdo může volit, jak tyto eurovolby zvládnout volebními orgány v souladu s platnou volební legislativou organizačně, personálně a materiálně, bude na počátku roku 2024 předmětem připravovaného akreditovaného kurzu Volby do Evropského parlamentu v praxi ÚSC.

BLACK FRIDAY V AQE ACADEMY
BLACK FRIDAY V AQE ACADEMY
Každoroční šílenství kolem snižování cen před Vánoci se nevyhýbá ani AQE academy. Připravili jsme pro Vás nabídku 7 kurzů, které s...
Vánoční večírek a proč jej pořádat mimo firmu či úřad
Vánoční večírek a proč jej pořádat mimo firmu či úřad
Ačkoli se to možná nezdá, je nejvyšší čas začít plánovat vánoční večírek, pokud tedy chcete využít všech možností, které tato akce...

Newsletter

Dostávejte vždy aktuální informace do Vašeho e-mailu. Zadejte Váš email níže pro odběr novinek.