Volby do Evropského parlamentu se pomalu blíží

02. 11. 2023
Ing. Ján Janovíček
Právní

Volby do Evropského parlamentu v České republice se konají již popáté a volební orgány se s nimi dobře znají. Volební účast v České republice však patří k nejnižším v Evropské unii. Nový zákon o správě voleb, který je momentálně v jednání, přinese v roce 2026 řadu změn.

Voliči v zemích Evropské unie se v termínu od čtvrtka 6. června do neděle 9. června 2024 vydají k volebním urnám. Toto datum potvrdila v květnu letošního roku Rada Evropské Unie. Každý stát si poté vybere, který den či dny budou volby probíhat. V České republice se tradičně uskuteční ve dvou dnech, a to v pátek a sobotu – konkrétně pátek 7. června a sobota 8. června 2024.

Oficiální termín voleb vyhlásí prezident republiky. Toto rozhodnutí bude uveřejněno ve Sbírce zákonů. K uveřejnění dojde nejpozději devadesát dnů před konáním voleb.

V Česku má Evropský parlament spíše špatnou pověst, možná právě proto, že málokdo přesně ví, jak tento parlament funguje. Jedná se o jedinou instituci, kde jsou europoslanci přímo voleni občany daných zemí. Česká republika má 21 takových poslanců. Voliči si z nich vybírají své zástupce z politických stran, hnutí nebo koalic. Ti se následně na půdě Evropského parlamentu sdružují do tzv. frakcí, které nezávisí na národní příslušnosti. Hlasovací právo českých europoslanců je stejné jako u jejich kolegů z ostatních zemí. Skrze svou příslušnost k frakcím a účast ve výborech mohou ovlivňovat názory a rozhodnutí svých kolegů.

Pro většinu občanů je však fungování Evropského parlamentu záhadou. Často si pamatují pouze situace z volebních kampaní a jména zvolených europoslanců na pětileté období, která postupem času ustupují do pozadí domácí politické scéně a značná část voličů si je v konečném důsledku ani nepamatuje.

Volební účast v eurovolbách je dlouhodobě nízká a patří mezi nejnižší v celé Evropské unii. V roce 2019 dorazilo k urnám pouze 28,72 % voličů. Jen pro srovnání, v prezidentských volbách 2023 dosáhla druhého kola účast 70,24 %, což byla i historicky nejvyšší volební účast.

Budou změny?

Volby do Evropského parlamentu v České republice se budou konat již popáté. Pro všechny volební orgány se staly volební procesy již rutinou. Dokážou se s nimi bez problémů vypořádat, a to v souladu s platnou volební legislativou. Nicméně je zde nový zákon o správě voleb, který se v současné době projednává v Parlamentu ČR. Jeho přijetí zasáhne do procesu voleb. Očekává se, že vstoupí v platnost až v roce 2026. Přestože přinese řadu změn, základní principy volebního systému zůstanou nedotčeny.
V současné době se utvářejí oficiální kandidatury politických stran a hnutí budoucích europoslanců, ale i mnozí současní europoslanci se nechávají slyšet, zda mají v plánu znovu kandidovat.

Všechny otázky ohledně fungování Evropského parlamentu, systému voleb do Evropského parlamentu v České republice, kdo může kandidovat a kdo volit, budou na počátku roku 2024 předmětem akreditovaného kurzu „Volby do Evropského parlamentu v praxi ÚSC“.

Podobné články

Opět nás čeká volební podzim

Ještě zcela neodzněly ohlasy, komentáře a různé analýzy výsledků posledních červnových voleb do Evropského parlamentu a už se budeme pomalu…

Zákoník práce čekají velké změny

Poslanecká sněmovna na jaře 2024 projednává novelu zákoníku práce týkající se odborů, mimořádných a zaručených mezd. Druhou novelu zákoníku práce,…

Přichází změna pravidel pro vstupní lékařské prohlídky

V moderním světě je prevence klíčovým prvkem k udržení kvality a dlouhověkosti života. Prevence zdraví je důležitá nejen pro jednotlivce,…

Horké novinky v technických podmínkách požární ochrany staveb

Dne 28. července 2023 byla ve Sbírce zákonů publikována vyhláška, která mění vyhlášku č. 23/2008 Sb. o technických podmínkách požární…