Čím dál více lidí i společností používá umělou inteligenci (AI), která umí zefektivnit a zrychlit práci. Ne každý však ví, jak tento dynamicky se vyvíjející nástroj používat, a proto se Evropská unie ve svém Aktu o umělé inteligenci obrací na zaměstnavatele, jimž dává povinnost přijmout taková opatření, která budou zajišťovat dostatečnou gramotnost jejich zaměstnanců v oblasti AI.
V loňském roce vstoupil v platnost tzv. Akt o umělé inteligenci, nařízení EU č. 2024/1689 („nařízení“). Tento dokument upravuje fungování systémů AI a mimo jiné zavádí společnostem novou povinnost. S platností od 2. února 2025 jsou společnosti povinny zajistit, abych jejich zaměstnanci měli dostatečnou znalostní úroveň o používání systémů AI.
Akt o umělé inteligenci
Samotné nařízení tuto povinnost o gramotnosti v oblasti AI zavádí v čl. 4. Je v něm uvedeno, aby společnosti „v co největší možné míře zajistili dostatečnou úroveň gramotnosti v oblasti AI u svých zaměstnanců i u všech dalších osob, které se jejich jménem zabývají provozem a používáním systémů AI, s přihlédnutím k jejich technickým znalostem, zkušenostem, vzdělání a odborné přípravě a prostředí, v němž mají být systémy AI používány, a s ohledem na osoby nebo skupiny osob, na kterých mají být systémy AI používány.“[1]
Nařízení však neuvádí konkrétní způsob, jak má být tohoto cíle dosaženo. Lze však předpokládat, že způsob používání AI zaměstnanci (a případně dalšími osobami) by měly regulovat interní předpisy, s nimiž budou zaměstnanci seznámeni. Vzhledem k rychlému vývoji AI je však nutné počítat s tím, že se nebude jednat o jednorázový úkon a bude nutné sledovat vývoj AI, interní předpisy v reakci na změny aktualizovat a zaměstnance opakovaně proškolovat. Interní pravidla o používání AI by také neměla sledovat pouze právní aspekty jejího využití, ale rovněž etickou rovinu využívání těchto systémů, a měla by rovněž odpovídat firemní politice a budované pověsti společnosti. Obsah a rozsah školení zaměstnanců bude také záviset od jejich pracovní pozice a náplně jejich práce.
Jak proškolit zaměstnance efektivně?
Částečně dobrou zprávou může být to, že samotné nařízení nestanovuje sankce za porušení povinnosti dle čl. 4 nařízení. Je však nutné si uvědomit důsledek nedodržení této povinnosti v širší rovině. Neodborným používáním AI zaměstnancem, který nebude řádně poučen a proškolen, může dojít k porušení jiných předpisů. Může dojít např. k úniku firemních dat a osobních údajů, k zásahu do autorských práv či k jinému porušení zákona, za které může být společnost odpovědná. V takovém případě pak společnosti hrozí pokuty nebo žaloby ze stran dotčených osob.
Článek 4 nařízení je proto nutné vnímat jako součást celého firemního compliance programu a ne pouze jako samostatnou povinnost oddělenou od jiných interních předpisů.
[1] Článek 4 NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (EU) 2024/1689