Jak na nesplněná novoroční předsevzetí

27. 01. 2023
Mgr. Lenka Papáčová
Měkké dovednosti

Pokud patříte mezi těch 50 % lidí, kteří si podle některých výzkumů dávají novoroční předsevzetí, možná už v těchto dnech začínáte pochybovat o svém závazku. Další průzkumy ukazují, že téměř 80 % lidí, kteří nový rok zahájili s předsevzetím, ho nakonec nedodrží. Možná souhlasíte s tím, že zklamání, pocit selhání nebo frustrace z nesplněného slibu mohou být pro naši psychiku větší zátěží, než kdybychom si žádné předsevzetí nestanovili.

Novoroční předsevzetí často děláme plni emocí a s očekáváním „nového začátku“. Toužíme se zbavit všeho starého, nefunkčního a nepotřebného. Proto nebývají vždy úplně realistická. Uzavírání nedokončených záležitostí a „pouštění“ toho, co nám už neslouží, je pro lidskou psychiku nesmírně zdravé, očišťující a úlevné. Vzpomeňte si, kdy jste naposledy udělali čistku ve své skříni s oblečením. Cítili jste se dobře, když jste třídili, vyřazovali a uvolňovali si prostor? A co pocit, když proškrtáte seznam úkolů, které jste zvládli? Při každém splněném úkolu se vyplavuje dopamin, látka označovaná za hormon štěstí nebo odměny. Dopamin, který je spojen s příjemnými emocemi, funguje jako odměna za vynaloženou námahu.

Abychom mohli „odměňovat“ se pravidelně a nevnímali úkoly nebo závazky jako zdroj frustrace, musíme realisticky a průběžně plánovat. Namísto jednorázových předsevzetí je lepší udělat bilanci toho, čeho chceme dosáhnout a kam směřovat v krátkodobém i dlouhodobém horizontu. Je důležité sepsat kroky, které nás tím směrem povedou, a seznam průběžně aktualizovat. Roztřídění plánů a úkolů na „chci“, „měl/a bych“ a „musím“ může být zajímavé. Zatímco plnit úkoly z kategorie „chci“ většinou radost přináší, při úkolech z kategorie „musím“ musíte počítat s větším výdejem energie a překonávat větší odpor.

Na mých kurzech Time management a prokrastinace vám ukážu, jak efektivně nakládat se svým časem. Zároveň se dozvíte, jak pečovat nejen o druhé, ale především o sebe sama. Téma Práce se stresem a psychohygienou také zaujme mnohé z vás.

Podobné články

Léto se blíží. Využijte nabídku červnových školení

V červnu nás čeká den dětí, nejdelší den v roce, teplé počasí, ale také množství zajímavých kurzů, které vám pomohou…

Jak se zdokonalit ve Wordu a písemné komunikaci? Zkuste praktický trénink

Když znáte všechny důležité funkce programu MS Word, ulehčíte si práci o 30 %.

30. 04. 2024
Petr Holan
Mobil jako ideální nástroj k prezentaci úřadů a firem

Používejte mobil jako profesionálové. Nabízíme dva atraktivní kurzy, každý zaměřený na jiný aspekt moderní komunikace.

Krátká videa

29. 04. 2024
Ivana Böhmová
Poslední volná místa v kurzech o umělé inteligenci

Umělá inteligence se stává součástí každodenního života a otevírá před námi nové možnosti. Jak můžeme tuto technologii využít ve svůj…