Které je to nejlepší místo pro dámu

25. 05. 2022
Ing. Martin Sedláček
Měkké dovednosti Komunikace

V umění stolování a společenského chování existuje nekonečná hloubka nuancí a nepopsaných pravidel. Při každém setkání, ať už v restauraci či doma, hraje důležitou roli nejen to, co jíme, ale i kde a jak sedíme. Připojte se k nám v objevování elegance a finesy, které mohou proměnit každé společné jídlo v nezapomenutelný zážitek.

Víte, že při jídle je ženě, bez ohledu na to, zda je již dámou či nikoli, vyhrazeno to nejlepší místo? To místo, z něhož je nejlepší výhled do prostoru. Tento „prostor“ může znamenat interiér restaurace, bistra nebo kavárny, ale stejně tak atraktivní může být výhled z velkého okna do krajiny. Kdo ale rozhodne, které místo je to „nejlepší“?

Rozhodují oči vycvičeného, empatického muže. Muže, který umí odhadnout, zda je lepší místo s výhledem do restaurace či na modravé vrcholky lesů a údolí zahalená mlhavým oparem. Aby potvrdil svůj správný úsudek a dal dámě najevo, že si vybral dobře, formuluje otázku s lehce tázavým tónem, čímž vybízí k potvrzení, že jeho výběr byl správný.

„Domnívám se, miláčku, že s ohledem na tvou lásku k přírodě bys dnes upřednostnila výhled do krajiny před pozorováním nově příchozích hostů. Nejsem vedle, že?“ řekl muž s úsměvem a mírně skloněnou hlavou, zatímco oběma rukama pevně držel opěradlo židle, čalouněné hodnotným materiálem. Lehce ji zvedl o několik centimetrů, aby nabídl dámě místo. Předtím se ujistil, že nohy židle jsou opatřeny filcovými podložkami, aby nepoškrábaly dubovou podlahu.

„Jaké to od tebe je pozorné. Děkuji ti. Kdybych neseděla raději na pohodlnější lavici u zdi, tvůj odhad bych bez váhání potvrdila. Zvolím si místo u stěny s výhledem do místnosti – a na tebe. Ovšem s tím, že si dovolím občas zaměnit pohled do tvých očí za výhled do krajiny,“ odpověděla dáma.

Dáma má právo nabídku odmítnout. Dáma tím, že přijímá či odmítá, tvoří nové, atraktivní možnosti. Její jedinečnost se projevuje nejen v tom, jak komunikuje s blízkými, ale i s těmi, které teprve potkala. Dáma není nikdy oslovována první; je středem pozornosti, kolem kterého se všichni shromažďují, aby ji představili svým známým a přátelům. Být tím, kdo dámu představí, je výsadou, příležitostí ukázat se ve společnosti. Umění představování a navazování kontaktů je uměním, které není snadné zvládnout.

Těším se, že společně s vámi budu přemýšlet o moderní etiketě a jejích aspektech.

Podobné články

Léto se blíží. Využijte nabídku červnových školení

V červnu nás čeká den dětí, nejdelší den v roce, teplé počasí, ale také množství zajímavých kurzů, které vám pomohou…

Jak se zdokonalit ve Wordu a písemné komunikaci? Zkuste praktický trénink

Když znáte všechny důležité funkce programu MS Word, ulehčíte si práci o 30 %.

30. 04. 2024
Petr Holan
Mobil jako ideální nástroj k prezentaci úřadů a firem

Používejte mobil jako profesionálové. Nabízíme dva atraktivní kurzy, každý zaměřený na jiný aspekt moderní komunikace.

Krátká videa

29. 04. 2024
Ivana Böhmová
Poslední volná místa v kurzech o umělé inteligenci

Umělá inteligence se stává součástí každodenního života a otevírá před námi nové možnosti. Jak můžeme tuto technologii využít ve svůj…