Jak zní správně příjmení naší rodiny

08. 12. 2021
Mgr. Irena Kratochvílová
Komunikace

Poměrně často se setkávám s dotazy, jak vyjádřit příjmení celých rodin. Vezměte si například moje příjmení, které není nijak neobvyklé – Kratochvílová. Když budu psát přátelům přání k Vánocům za celou svou rodinu, mohu napsat: Vše nejlepší do nového roku Vám přeje rodina Kratochvílových/rodina Kratochvílova. Oba tvary jsou přípustné. Který je vám sympatičtější? Který byste zvolili vy?

Ve společnosti AQE pracuje pan Ondřej Krejčí. Jak by se měla podepsat rodina s příjmením Krejčí? V tomto případě máme dokonce tři možnosti, ze kterých můžeme vybírat. Krásné vánoční svátky Vám přeje rodina Krejčí / rodina Krejčích / rodina Krejčova. Až potkáte Ondru na některém z jeho kurzů, zkuste se ho zeptat, jak by svou rodinu podepsal on.

Důležité je zmínit, že špatnou variantou by bylo použít variantu „rodina Krejčová“ či „rodina Kratochvílová“.

Jiná situace je u příjmení typu Skoupých, Novotných a podobně. Mnoho úspěchů v novém roce Vám přeje rodina Skoupých / rodina Skoupá. Zde je varianta rodina Skoupá naprosto v pořádku (na rozdíl od rodina Kratochvílová nebo rodina Krejčová, což by nebyla šťastná volba, jak už jsme si vysvětlili výše).

Nyní, když už víte, jak se správně podepsat za celou svou rodinu, stačí pouze dopsat zbytek dopisu bez pravopisných chyb a stylisticky správně.

Podobné články

Léto se blíží. Využijte nabídku červnových školení

V červnu nás čeká den dětí, nejdelší den v roce, teplé počasí, ale také množství zajímavých kurzů, které vám pomohou…

Jak se zdokonalit ve Wordu a písemné komunikaci? Zkuste praktický trénink

Když znáte všechny důležité funkce programu MS Word, ulehčíte si práci o 30 %.

30. 04. 2024
Petr Holan
Mobil jako ideální nástroj k prezentaci úřadů a firem

Používejte mobil jako profesionálové. Nabízíme dva atraktivní kurzy, každý zaměřený na jiný aspekt moderní komunikace.

Krátká videa

29. 04. 2024
Ivana Böhmová
Poslední volná místa v kurzech o umělé inteligenci

Umělá inteligence se stává součástí každodenního života a otevírá před námi nové možnosti. Jak můžeme tuto technologii využít ve svůj…