Propojujme generace

Propojujme generace
Autor článku
11. 11. 2022

Žena jako hospodyňka, podnikatelka, manželka, máma, kamarádka musí zvládnout nezvládnutelné. A ještě nesmíme vynechat pozici dcery a snachy. „Jen kdyby si ta naše babička nechtěla pořád povídat…“ honí se ženě hlavou, když babičce přináší nákup, uklízí nádobí a odnáší špinavé prádlo …a to už měla být na cestě na třídní schůzku.

Jak z toho ven? Zapojme babičky i děti, zadejme jim úkoly.

Propojujme generace

 

Prarodič, který je ve věku 60–75 let, je většinou samostatný, má svoje zájmy a přátele, mnohdy sportuje. Pokud se stýká se svými dětmi a vnoučaty, je to ve formě pomoci mladé rodině (vyzvedne děti ze školky, z družiny, pohlídá je). Kontakt s dětmi mladšího věku tedy bývá poměrně častý.

Senior ve věku 75+ už ve větší míře potřebuje pomoc. Přesto má v rodině nezastupitelné místo – je nositelem tradic a předává kulturní zvyklosti.

Vyčítáme mládeži, že tráví mnoho času u počítače a telefonu? Zeptejme se seniorů, jaké novinky existovaly v době jejich mládí (co bylo tehdy moderní) a zda to využívali. Zpravidla dojdeme k závěru, že pokud by senioři v době svého dospívání měli možnost např. „chytrých telefonů“, jednali by stejně jako dnešní mládež. A to je první krok k pochopení navzájem.

A jaký úkol svěřit prarodičům?

  • Roztřídit společně s dětmi fotografie a popsat je.
  • Sepsat písničky, které se dřív zpívaly ve škole.
  • Seřadit osvědčené recepty a vytvořit rodinnou kuchařku.
  • Sepsat slovník starých výrazů, které se nyní nepoužívají.
  • Kupme babičce (dědovi) pěkný sešit a požádejme je, aby jej využili k sepsání historek, které se v rodině staly. Stačí krátké útržky z různých událostí, které skvěle doplní historická data každé rodiny. A že babička či děda už nezvládne psaní? Stačí, když diktují, a psát budou děti. Vyměnit klávesnici za tužku bude pro děti téměř dobrodružství.

Obec může propojovat generace, když umožní setkávání seniorů s mladými, kde dojde ke společnému učení a sdílení zážitků. Více tipů pro obce, jak pracovat se seniory, Vám předám na kurzu Práce se seniory v obcích, na který Vás srdečně zvu.

 

Jak má vypadat deklarované zjednodušení řízení vedených stavebními úřady?
Jak má vypadat deklarované zjednodušení řízení vedených stavebními úřady?
Dne 29. 7. 2021 byl ve Sbírce zákonů uveřejněn pod č. 283/2021 Sb. nový stavební zákon (NSZ). Spolu s ním byl uveřejněn i zákon č....
Začátek roku 2023 přinese již třetí přímou volbu prezidenta České republiky
Začátek roku 2023 přinese již třetí přímou volbu prezidenta České republiky
Ještě ani neutichly volební kampaně předcházející podzimním volbám do Senátu Parlamentu České republiky a do zastupitelstev obcí, ...

Newsletter

Dostávejte vždy aktuální informace do Vašeho e-mailu. Zadejte Váš email níže pro odběr novinek.