Zákoník práce čekají velké změny

24. 05. 2024
JUDr. Jakub Tomšej, Ph.D.
Právní

Poslanecká sněmovna na jaře 2024 projednává novelu zákoníku práce týkající se odborů, mimořádných a zaručených mezd. Druhou novelu zákoníku práce, která se zabývá zvýšením flexibility trhu práce, bude na jaře schvalovat vláda. Ve výhledu je i třetí novela na téma transparentnosti v odměňování.

S blížícím se koncem volebního období vláda a zákonodárci zrychlili práce na novelizacích právních předpisů. Týká se to i pracovního práva.

Vše, co potřebujete vědět o novele zákoníku práce, v jednom dni

Jako první se očekává schválení novely zákoníku práce, která má do českého právního řádu transponovat směrnici o přiměřených minimálních mzdách. Novela řeší situace, kdy u zaměstnavatele působí více odborových organizací, zavádí valorizace minimální mzdy a ruší v soukromém sektoru zaručenou mzdu. Zaměstnavatele potěší také zrušení povinnosti mít písemný rozvrh čerpání dovolené.

Výpověď bez udání důvodu

Jen o trochu pomaleji se vyvíjí proces přípravy takzvané flexibilní novely zákoníku práce. V souvislosti s ní se diskutuje o zavedení výpovědi zaměstnavatele bez udání důvodu. I když by tuto změnu nakonec poslanci nepřijali, počítá se s jinými novinkami, které zaměstnavatelům usnadní proces propouštění zaměstnanců. Změnit by se mohla také pravidla pro zkušební dobu či souběžné úvazky. Zaměstnanci mají navíc získat možnost samorozvrhování pracovní doby.

Do roku 2026 musí Česká republika také transponovat směrnici o transparentnosti v odměňování. Z ní zaměstnavatelům vyplývá třeba požadavek na uvádění mezd v inzerci nebo zákaz vyptávat se zaměstnanců na výši příjmu v předchozím zaměstnání. Velcí zaměstnavatelé budou muset státu posílat pravidelné zprávy, v nichž budou uvádět statistické údaje o odměňování žen a mužů podle jednotlivých kategorií pracovníků. Ministerstvo práce a sociálních věcí na textu třetí novely již pracuje.

Transparentnost odměňování

V případě prvních dvou novel je jejich schválení víceméně jisté a do konce léta budeme mít i jasnou představu o jejich obsahu. Transparentnost odměňování sice ještě na spadnutí není, zaměstnavatelé však musí počítat, že budou potřebovat více času na to, aby se na nové povinnosti připravili.

Nenechte si ujít poslední novinky v pracovním právu a přihlaste se na praktické školení Vybrané kapitoly ze zákoníku práce pro neprávníky.

Podobné články

Opět nás čeká volební podzim

Ještě zcela neodzněly ohlasy, komentáře a různé analýzy výsledků posledních červnových voleb do Evropského parlamentu a už se budeme pomalu…

Volby do Evropského parlamentu se pomalu blíží

Volby do Evropského parlamentu v České republice se konají již popáté a volební orgány se s nimi dobře znají. Volební…

Přichází změna pravidel pro vstupní lékařské prohlídky

V moderním světě je prevence klíčovým prvkem k udržení kvality a dlouhověkosti života. Prevence zdraví je důležitá nejen pro jednotlivce,…

Horké novinky v technických podmínkách požární ochrany staveb

Dne 28. července 2023 byla ve Sbírce zákonů publikována vyhláška, která mění vyhlášku č. 23/2008 Sb. o technických podmínkách požární…