Váš hlas v perfektní kondici

27. 12. 2022
Mgr. Hana Kracíková
Měkké dovednosti Komunikace

Bolest krku a únava z mluvení: běžné problémy a jejich řešení. Zlepšení mluveného projevu pomocí správné techniky dýchání. Kurzy pro rozvoj profesionálního mluvení a zdravější hlas.

„Já na tebe musím pořád myslet, ty učíš to mluvení, nepomohla bys mi?“ zastavila mě nedávno známá, která je lektorkou projektového řízení.

„Vždycky, když dlouho mluvím, bolí mě tady,“ a ukázala na krk. „Nejhorší je, když mám těch školicích dnů víc za sebou. Začínám chraptět, hlas mám tichý a přestávám vypadat jistě. Jsem celá v napětí, vyčerpává mě to.“ 

Tyto problémy patří mezi nejčastější, s kterými se lidé na mě obrací. Ve snaze ulevit si lidé často mluví nepřirozeně hluboko nebo naopak vysoko, což zní nehezky. Napjaté svaly krku a šíje, únava – to jsou společné znaky.

Pokud vyloučíme hlasové poruchy, obvykle tyto nepříjemné projevy způsobuje nesprávná tvorba hlasu. To znamená především přetížení hlasových vazů a svalů, které hlasivky ovládají.

Pomocnou ruku nabízí především vědomé zapojení bránice a smíšené dýchání při profesionální komunikaci. To pomůže snížit napětí v krčních a ramenných svalů a současně dojde k menšímu tlaku na hrtan.

Jak na to? Postup je následující:

  1. Lehněte si na záda, ideálně na zem.
  2. Uvolněte se, zklidněte dech a prohlubte ho.
  3. Položte jednu ruku na pupík a druhou na hruď.
  4. Dýchejte klidně a hluboce „do břicha“, aby se zdvihala jen spodní ruka.
  5. Při nádechu tlačte břišními svaly proti ruce. Opakujte desetkrát v třech sériích.

Díky tomuto cvičení se tělo naučí aktivně zapojovat spodní část trupu, což usnadní přechod k převažujícímu hrudnímu dýchání.

Jakmile budete umět dýchat do břicha vleže bez obtíží, začněte tento typ dýchání používat při mluvení. Nejprve v sedě a poté ve stoje:

  • Připravte si text k hlasitému čtení.
  • Před každou větou se nadechněte do břicha, aniž by se vám zvedala ramena nebo hrudník. Hlas musí být znělý, ne tichý, aby cvičení bylo účinné. Text nemusí být hned plynulý, důležitý je nácvik.

Toto je skvělý základ pro správné dýchání a možná zaznamenáte i jemnou změnu v barvě svého hlasu. Na mých kurzech „Profesionální mluvený projev pro zaměstnance veřejného sektoru“ vám ukážu další techniky a cvičení. Naučíte se, jak rozcvičit mluvidla a zbavit se výplňových slov. Těším se na vás!

Podobné články

Léto se blíží. Využijte nabídku červnových školení

V červnu nás čeká den dětí, nejdelší den v roce, teplé počasí, ale také množství zajímavých kurzů, které vám pomohou…

Jak se zdokonalit ve Wordu a písemné komunikaci? Zkuste praktický trénink

Když znáte všechny důležité funkce programu MS Word, ulehčíte si práci o 30 %.

30. 04. 2024
Petr Holan
Mobil jako ideální nástroj k prezentaci úřadů a firem

Používejte mobil jako profesionálové. Nabízíme dva atraktivní kurzy, každý zaměřený na jiný aspekt moderní komunikace.

Krátká videa

29. 04. 2024
Ivana Böhmová
Poslední volná místa v kurzech o umělé inteligenci

Umělá inteligence se stává součástí každodenního života a otevírá před námi nové možnosti. Jak můžeme tuto technologii využít ve svůj…