Nová volební legislativa s účinností od 1. ledna 2026
Roky 2024 a 2025 lze z pohledu právní úpravy konání voleb v České republice označit jako velice významné, protože se konečně podařilo završit pětileté úsilí o schválení zcela nové volební legislativy, která nahrazuje v právním řádu volební zákony v současné podobě.
Volební zákoník
Po všeobecné celospolečenské a velice podrobné politické diskuzi v obou komorách Parlamentu ČR byl v dubnu 2024 vyhlášen ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv zákon č. 88/2024 Sb., o správě voleb, který byl doplněn dalšími novými „doprovodnými zákony“, které s volební legislativou souvisí. Tento „volební zákoník“, jak lze tuto právní normu pojmenovat, především slučuje veškerou administrativní stránku volebního procesu do jednoho zákona, volby modernizuje, zjednodušuje a umožňuje vyšší míru digitalizace tak, aby odpovídal potřebám 21. století.
Vzroste volební účast?
Změny, které nová volební legislativa přináší, by neměly způsobit pokles volební účasti, ale obsahují potenciál k tomu, aby mohla vzrůst. Zákon o správě voleb a ani související novely nezasahují do samostatných volebních systémů a ani nezavádí elektronické hlasování, ale např. nová možnost korespondenčního hlasování pro krajany v zahraničí usnadní hlasování těm voličům, pro něž bylo doposud uplatnění volebního práva v zahraničí prakticky nerealizovatelné.
Které významné změny nová legislativy přináší?
- Nová pravidla tvorby volebních okrsků.
- Nový informační systém správy voleb zahrnující jednotný seznam voličů, registr kandidátních listin, registr okrskových volebních komisí a nástroj ePetice.
- Úpravu obecních pravidel výkonu státní správy v jednotlivých druzích voleb.
- Zavedení některých zvláštních pravidel výkonu volebního práva.
- Zavedení korespondenčního hlasování pro krajany v zahraničí.
Kurz Nová volební legislativa
Připravovaný seminář Nová volební legislativa s účinností od 1. ledna 2026 je určen zejména úředníkům samosprávních celků na úrovni obecních a pověřených obecních úřadů, kteří budou v následujících letech připravovat a zabezpečovat jednotlivé druhy voleb. Jeho cílem bude především seznámit se s obsahem nových právních předpisů, které souvisejí s volbami v České republice.
Zatěžkávací zkouška
Rok 2026 bude pro obecní a zejména pověřené obecní úřady z hlediska voleb „zatěžkávací zkouškou“, protože se budou na počátku října 2026 konat volby do zastupitelstev obcí a v jedné třetině senátních obvodů volby nových senátorů již podle nové volební legislativy. Budeme věnovat pozornost také některým ustanovením nových zákonů, které se ještě v roce 2026 při těchto volbách nepoužijí.
Podobné články

Prezident republiky Petr Pavel již rozhodl o konání podzimních voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Proběhnou ve dnech 3. a…

Vary jsou srdcovka. A Karlovým Varům říznutým moravským vínem nejde odolat už vůbec.
Od ledna 2025 najdete pobočku AQE i…

Čím dál více lidí i společností používá umělou inteligenci (AI), která umí zefektivnit a zrychlit práci. Ne každý však ví,…

Na podzim roku 2025 se v ČR uskuteční volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Termín vyhlásí prezident Petr Pavel nejpozději…