Co je správně – IČO nebo IČ?

28. 11. 2019
Mgr. Irena Kratochvílová
Komunikace

V rámci kurzu o normě pro úpravu úředních písemností se často dostáváme k diskusi o správném zápisu a výslovnosti identifikačního čísla osoby, organizace nebo obecně identifikačního čísla. Různorodost názorů je veliká, stejně jako diverzita v zpracování mezi jednotlivými úřady.

Klíčovou otázkou zůstává: Proč není stanovena jednotná zkratka a jednoznačně definováno její význam? Norma ČSN 01 6910 nám nabízí vodítko, že zápis rodných čísel, čísel občanských průkazů, řidičských průkazů, IČO, DIČ a dalších se má řídit příslušnými předpisy. Avšak, konkrétní radu, jak jednotné používání těchto zkratky dosáhnout, zde nenajdeme.

Ičo

Nejasnosti ohledně správné podoby zkratky IČ/IČO mohou být důsledkem častých změn v jejím zavádění a používání v rámci různých zákonů. Abychom lépe pochopili, kde tento zmatek vznikl, musíme se krátce ohlédnout za historií. Zkratka IČO byla poprvé zavedena v roce 1989 zákonem č. 128/1989 Sb., kde označovala „identifikační číslo organizace“. Termín „identifikační číslo“, zkráceně IČ, byl nesystematicky použit v živnostenském zákoně a obchodním zákoníku. Oba zmíněné dokumenty nabyly účinnosti v roce 2012. Toto použití vedlo k paralelnímu používání dvou zkratky – IČO a IČ.

V roce 1995 zákon o státní statistické službě stanovil zkratku IČ jako jedině správnou formu. V roce 2010 pak zákon o základních registrech zavedl termín „identifikační číslo osoby“ (IČO).

Z historické perspektivy je zřejmé, proč neexistuje sjednocení mezi zkratkami IČ a IČO. Na mých kurzech obvykle doporučuji používat zkratku IČO, jelikož je tato forma explicitně uvedena v § 24 písm. c) zákona č. 111/2009 Sb., o základních registrech.

Pokud máte více dotazů k problematice používání zkratky IČ/IČO nebo Vás zajímají jiné záležitosti, jak správně zpracovat úřední písemnost, ráda se s Vámi uvidím na svých kurzech.

Podobné články

Léto se blíží. Využijte nabídku červnových školení

V červnu nás čeká den dětí, nejdelší den v roce, teplé počasí, ale také množství zajímavých kurzů, které vám pomohou…

Jak se zdokonalit ve Wordu a písemné komunikaci? Zkuste praktický trénink

Když znáte všechny důležité funkce programu MS Word, ulehčíte si práci o 30 %.

30. 04. 2024
Petr Holan
Mobil jako ideální nástroj k prezentaci úřadů a firem

Používejte mobil jako profesionálové. Nabízíme dva atraktivní kurzy, každý zaměřený na jiný aspekt moderní komunikace.

Krátká videa

29. 04. 2024
Ivana Böhmová
Poslední volná místa v kurzech o umělé inteligenci

Umělá inteligence se stává součástí každodenního života a otevírá před námi nové možnosti. Jak můžeme tuto technologii využít ve svůj…