Jak na nesplněná novoroční předsevzetí

27. 1. 2023

Patříte-li mezi těch 50 % lidí, kteří si, podle některých výzkumů, dávají novoroční předsevzetí, možná už v těchto dnech začínáte pochybovat, jestli jste to s tím závazkem trochu nepřehnali. Protože další průzkumná data svědčí o tom, že téměř 80 % těch, kteří nový rok zahájili s nějakým předsevzetím, ho nakonec nedodrží. A možná se mnou budete souhlasit, že zklamání, pocit selhání nebo naštvání z toho, že jsme nesplnili slib, který jsme sami sobě dali, může pro naši psychiku znamenat daleko větší zátěž, než kdybychom si žádné předsevzetí nestanovili…

Jak na nesplněná novoroční předsevzetí

Novoroční předsevzetí totiž často děláme plni emocí, s očekáváním „nového začátku“, v touze zbavit se všeho starého, nefunkčního a nepotřebného, a tak nebývají úplně vždycky realistická. Uzavírání nedokončených záležitostí a „pouštění“ toho, co už nám neslouží, je přitom pro lidskou psychiku nesmírně zdravé, očišťující a úlevné. Vzpomeňte si například, kdy jste naposledy udělali čistku ve své skříni s oblečením… Nebyl to dobrý pocit – třídit, vyřazovat a udělat si tam prostor? Nebo pocit, když proškrtáte seznam s úkoly, které jste zvládli – úleva, že? Při každém takovém splněném úkolu se totiž vyplavuje dopamin – látka, která je někdy označována za hormon štěstí nebo odměny. Ten je spojen s příjemnými emocemi a slouží jako odměna za vynaloženou námahu.

Abychom se mohli „odměňovat“ pravidelně a často a úkoly nebo závazky nebyly spíš zdrojem frustrace, je potřeba, abychom si je plánovali realisticky a průběžně. Namísto jednorázových předsevzetí si můžeme spíš udělat bilanci toho, čeho bychom chtěli dosáhnout a kam směřovat v krátkodobém i dlouhodobém horizontu, a sepsat kroky, které nás tím směrem povedou. Důležité je i takový seznam průběžně aktualizovat. Zajímavé může být i roztřídit své plány a úkoly na „chci“, „měl/a bych“ a „musím“ a podívat se na to, které převažují. Zatímco ty první nás baví a jejich plnění znamená většinou radost, u úkolů z kategorie „musím“ je potřeba počítat s mnohem větším výdejem energie a překonáváním většího odporu.

O tom, jak efektivně nakládat se svým časem a jak pečovat nejen o druhé, ale především o sebe sama, se budeme bavit na mých kurzech Time management a prokrastinace a Práce se stresem a psychohygiena.

Teambuilding v Praze? S AQE academy zaručeně nezapomenutelný zážitek
Teambuilding v Praze? S AQE academy zaručeně nezapomenutelný zážitek
Vystupování na veřejných projednáních a v televizních nebo rozhlasových reportážích je pro řadu lidí stresující moment. Většinou j...
Rok 2024 roztočí kolo štěstí!
Rok 2024 roztočí kolo štěstí!
V minulých letech jste si u nás stavěli vlastní města ze stavebnice LEGO. Za účast na kurzech jste vyhrávali kufříky a krabice pln...

Newsletter

Dostávejte vždy aktuální informace do Vašeho e-mailu. Zadejte Váš email níže pro odběr novinek.