Šest tipů, jak zaujmout tiskovou zprávou

09. 09. 2022
Komunikace

E-mailová schránka novinářů je denně zahlcena desítkami až stovkami zpráv. Jak docílit toho, aby věnovali svůj čas a pozornost právě vašemu tématu? Přečtěte si 6 tipů, jak napsat tiskovou zprávu, která zaujme.

  1. Vyberte vhodné téma

Téma, kterému tiskovou zprávu věnujete, musí být něčím zajímavé a dotýkat se života čtenářů. Jen tak mu budou novináři věnovat pozornost. Každoročně opakující se událost ozvláštněte něčím novým, aktuálním.

  1. Titulek musí zaujmout

Titulek má zásadní funkci tiskové zprávy – musí novináře zaujmout. Z toho důvodu je krátký, stručný a poutavý. Nikdy ale nesmí být formou otázky. Kontext můžete vysvětlit v textu, nikoli v titulku.

  1. To nejdůležitější napište v úvodu

Pravděpodobnost, že si novináři přečtou celý text, který jste jim přichystali, je malá. Nejspíš se podívají jen na pár prvních vět. Zásadní informace proto napište vždy hned v úvodu neboli perexu. Odpověděli jste na základní otázky: co, kdy, kde, jak a proč?

  1. Cizí výrazy vynechte

Realizovat, revitalizovat nebo implementovat – tyto výrazy nechejte v úředním dopise, do tiskové zprávy nepatří. Každé cizí slovo nahraďte, jen tak si udržíte pozornost novinářů, a tím i jejich čtenářů.

  1. Pátky jsou tabu

Tiskovou zprávu nabídněte novinářům v jejich pracovní době formou e-mailu. Ideálně dopoledne. E-mail musí být stručný a věcný. Pokud máte k tématu fotky, nabídněte je nebo rovnou přiložte. Novinářům nikdy nenabízejte téma v pátek a už vůbec ne odpoledne, pokud se nejedná o krizovou zprávu. Šance, že se novinář k tématu po víkendu vrátí, je malá. Vaše zpráva nejspíš skončí v útrobách e-mailu pohřbena aktuálními tématy, které novinář dostane v pondělí ráno.

  1. Nebojte se zavolat

Nedostalo se vašemu tématu tolik pozornosti, jakou si zaslouží? Opravdu je možné, že si vaší tiskové zprávy novináři nevšimli. Zkuste jim zavolat a téma krátce nabídnout. Zvýšíte si šance, že se text objeví v médiích a navážete bližší vztahy do budoucna.

Podobné články

Léto se blíží. Využijte nabídku červnových školení

V červnu nás čeká den dětí, nejdelší den v roce, teplé počasí, ale také množství zajímavých kurzů, které vám pomohou…

Jak se zdokonalit ve Wordu a písemné komunikaci? Zkuste praktický trénink

Když znáte všechny důležité funkce programu MS Word, ulehčíte si práci o 30 %.

30. 04. 2024
Petr Holan
Mobil jako ideální nástroj k prezentaci úřadů a firem

Používejte mobil jako profesionálové. Nabízíme dva atraktivní kurzy, každý zaměřený na jiný aspekt moderní komunikace.

Krátká videa

29. 04. 2024
Ivana Böhmová
Poslední volná místa v kurzech o umělé inteligenci

Umělá inteligence se stává součástí každodenního života a otevírá před námi nové možnosti. Jak můžeme tuto technologii využít ve svůj…