Propojujme generace

11. 11. 2022
Božena Trnková
Komunikace

Žena, která zastává více rolí najednou, čelí obrovským výzvám. „Kéž by si babička nepotřebovala tak často povídat“, říká si žena, zatímco babičce nosí nákupy, uklízí a stará se o prádlo, ačkoliv už by měla být na cestě na třídní schůzku. Co s tím? Řešením může být zapojení prarodičů a dětí do běžných činností tím, že jim rozdělíme úkoly.

Prarodič ve věku 60 až 75 let bývá obvykle nezávislý, má své záliby a kruh přátel, často se věnuje sportu. Když prarodič udržuje kontakt se svými dětmi a vnoučaty, obvykle to znamená formu pomoci mladé rodině, jako je vyzvednutí dětí ze školky či družiny nebo jejich hlídání. Takový kontakt s mladšími dětmi je tedy častý.

Senior starší 75 let již častěji potřebuje pomoc. Přesto zaujímá v rodině nezastupitelnou roli jako nositel tradic a předávání kulturních zvyků.

Často kritizujeme mládež za trávení mnoho času u počítačů a telefonů. Co kdybychom se ale seniorů zeptali, jaké novinky byly populární v době jejich mládí a zda je využívali? Obvykle zjistíme, že pokud by senioři měli ve svém dospívání přístup k dnešním technologiím, jako jsou chytré telefony, pravděpodobně by je využívali stejně jako dnešní mládež. To může být prvním krokem k vzájemnému porozumění.

A jaký úkol svěřit prarodičům?

  • Roztřídit společně s dětmi fotografie a popsat je.
  • Sepsat písničky, které se dřív zpívaly ve škole.
  • Seřadit osvědčené recepty a vytvořit rodinnou kuchařku.
  • Sepsat slovník starých výrazů, které se nyní nepoužívají.
  • Kupme prarodičům pěkný sešit a požádejme je, aby jej využili k sepsání historek, které se v rodině staly. A že babička či děda už nezvládne psaní? Stačí, když diktují, a psát budou děti.

Obce mohou propojovat generace tím, že umožní setkávání seniorů s mladými lidmi, kde dochází ke společnému učení a sdílení zážitků. Další tipy, jak obce mohou pracovat se seniory, vám rád předám na kurzu „Práce se seniory v obcích„, na který vás srdečně zvu.

Podobné články

Léto se blíží. Využijte nabídku červnových školení

V červnu nás čeká den dětí, nejdelší den v roce, teplé počasí, ale také množství zajímavých kurzů, které vám pomohou…

Jak se zdokonalit ve Wordu a písemné komunikaci? Zkuste praktický trénink

Když znáte všechny důležité funkce programu MS Word, ulehčíte si práci o 30 %.

30. 04. 2024
Petr Holan
Mobil jako ideální nástroj k prezentaci úřadů a firem

Používejte mobil jako profesionálové. Nabízíme dva atraktivní kurzy, každý zaměřený na jiný aspekt moderní komunikace.

Krátká videa

29. 04. 2024
Ivana Böhmová
Poslední volná místa v kurzech o umělé inteligenci

Umělá inteligence se stává součástí každodenního života a otevírá před námi nové možnosti. Jak můžeme tuto technologii využít ve svůj…