Jak zapojit pasivní seniory

13. 03. 2024
Božena Trnková
Komunikace

Téměř v každé obci je část seniorů aktivních, avšak zbytek se nedaří zapojit, i přesto, že se nabízí různé druhy aktivit. Máte stejnou zkušenost? Zkuste jim nabídnout anketu Strom roku. Věřte, že se díky tomu zapojí i část dosud pasivních seniorů.

Návrh průvodního slova do místního zpravodaje k anketě pro seniory:

Uvědomujeme si, kolik stromů míjíme při cestě na poštu nebo k lékaři? A co při vycházkách mimo obydlená místa? Zkusme více pozorovat. Uvidíme, že stromy jsou stěžejním prvkem naší krajiny. Vděčíme jim za stín v horkých letních dnech i úkryt před deštěm. Ani nejlepší parfém nenahradí vůni kvetoucích lip. Bez stromů bychom nepřežili. Zaslouží si naši pozornost.

Vážení senioři, prosíme vás, aby jste vyplnili anketní lístek. Současně vás zveme na setkání, kde oznámíme výsledky ankety. V anketě vás prosíme, abyste označili jeden strom v obci a popsali jeho umístění. Můžete uvést odhad jeho stáří a zdůvodnit, proč jste si vybrali právě tento strom.

Výsledky ankety sdělte výhradně na společném setkání, což bude motivací k osobní účasti. Celou akci můžete zatraktivnit losováním anketních lístků s výhrami. Je vhodné vytvořit fotografie označených stromů a na setkání snímky promítnout na plátno.

Umožněte seniorům vyprávět příběhy spojené se stromy. Přes tyto příběhy se dozvíte o dějinách obce z různých perspektiv jednotlivých rodin a osob. Akce tak vytvoří most mezi místní přírodou a obyvateli, propojí úctu k přírodnímu prostředí s poznáním historie rodin.

Na společné setkání můžete pozvat například místní skautskou skupinu. Děti nejen pomohou s občerstvením, ale také se z příběhů prarodičů dozvědí cenné informace o historii místa, ve kterém žijí.

Téma stromů a přírody si zaslouží více naší pozornosti. Proto můžeme nabídnout další akce, například vycházku s botanikem nebo dendrologem k označeným stromům.

Podobné články

Léto se blíží. Využijte nabídku červnových školení

V červnu nás čeká den dětí, nejdelší den v roce, teplé počasí, ale také množství zajímavých kurzů, které vám pomohou…

Jak se zdokonalit ve Wordu a písemné komunikaci? Zkuste praktický trénink

Když znáte všechny důležité funkce programu MS Word, ulehčíte si práci o 30 %.

30. 04. 2024
Petr Holan
Mobil jako ideální nástroj k prezentaci úřadů a firem

Používejte mobil jako profesionálové. Nabízíme dva atraktivní kurzy, každý zaměřený na jiný aspekt moderní komunikace.

Krátká videa

29. 04. 2024
Ivana Böhmová
Poslední volná místa v kurzech o umělé inteligenci

Umělá inteligence se stává součástí každodenního života a otevírá před námi nové možnosti. Jak můžeme tuto technologii využít ve svůj…