Jak na on-line školení

07. 01. 2021
Digitalizace

V návaznosti na aktuální trendy a situaci ve světě i v ČR v oblasti vzdělávání je vhodné, aby zaměstnavatelé začali připravovat své zaměstnance na přechod od klasického prezenčního kurzu k on-line školením. On-line školení se od standardního liší v tom, že účastník zůstává fyzicky přítomen v práci na úřadě nebo na home office, a současně se aktivně zapojuje do školení prostřednictvím on-line přenosu od lektora, které může probíhat buď částečně prezenčně či zcela on-line.

online školení

On-line školení není jen e-learning

Od e-learningu se liší například tím, že je nutné se účastnit v daný termín a hodinu, je nutné být přítomen před kamerou (i když třeba vypnutou) a poslouchat lektora a diskuzi zúčastněných lidí. On-line školení nikdy nenahradí prezenční formu vzdělávání, nicméně je adekvátní náhradou v určitých situacích, typu:

  • krizový stav, karanténa
  • práce na home office
  • dlouhodobá nemoc
  • časová  i finanční úspora

Nevýhodou je omezený sociální kontakt s účastníky, kteří jsou zpravidla na zrcadlových pozicích (při otevřených školeních) a nemožnost s nimi sdílet neformální zkušenosti při pauzách, diskuzích. On-line prostředí samozřejmě umožňuje diskuzi prostřednictvím mikrofonů či písemné chatování jak s ostatními účastníky, tak s lektorem, nicméně velmi záleží na komunikačních dovednostech lektora, který musí být schopen aktivně vytvářet vhodnou atmosféru.

Příprava na školení

  1. Materiální a technické zajištění (NTB, mikrofon, kamera, internet, Wi-Fi)
  2. Výběr platformy pro on-line školení
  3. Proškolení uživatelů – simulace předem
  4. Určení odpovědného zaměstnance za on-line školení (IT technik), pomáhá všem zaměstnancům při problémech s připojením, komunikuje s lektory.
  5. Vyhodnocení školení a náprava nedostatků

Jak prakticky postupovat?

Určete zvláštní místnosti pro školení

Je nevhodné, abychom on-line školení absolvovali v místnosti s dalšími kolegy, kteří se školení neúčastní. Připravíme si tedy místnost určenou pro tento druh výuky – klid, dobré připojení na internet, kvalitní počítač v ideálním případě s kamerou, mikrofonem a reproduktory. Zajistit soukromí a nerušení v průběhu školení.

Proveďte test

S dostatečným předstihem vyzkoušíme a otestujeme on-line prostředí (vybraný zaměstnanec, účastník školení, personální oddělení). Neúspěch zejména při první zkušeností s on-line školením může účastníka i celou organizaci negativně ovlivnit a odradit od dalších on-line aktivit.

Plánujte

On-line školení je vhodné pouze pro motivované zaměstnance a ty, kteří se on-line školení účastnit CHTĚJÍ. Je vhodné začít s důkladnou interní komunikací, vysvětlením potřeby, zaškolením a pilotním otestováním streamu (na zkoušku). Individuální přístup k méně „IT zkušeným“ zaměstnancům je stěžejní.

Realizujte

Při realizaci školení se nebojte aktivně zapojovat do výuky. Posílejte či pokládejte dotazy, reagujte emotikony, diskutujte prostřednictvím chatu či mikrofonu. Buďte ostatním příkladem.

Vyhodnocujte

Zejména první zkušenosti s on-line školení je vhodné, abychom hodnotili i ústně s odpovědnou osobu. Výstupy hodnocení je nutné porovnávat a navrhovat konkrétní opatření k nápravě.

Podobné články

Léto se blíží. Využijte nabídku červnových školení

V červnu nás čeká den dětí, nejdelší den v roce, teplé počasí, ale také množství zajímavých kurzů, které vám pomohou…

Jak se zdokonalit ve Wordu a písemné komunikaci? Zkuste praktický trénink

Když znáte všechny důležité funkce programu MS Word, ulehčíte si práci o 30 %.

29. 04. 2024
Ivana Böhmová
Poslední volná místa v kurzech o umělé inteligenci

Umělá inteligence se stává součástí každodenního života a otevírá před námi nové možnosti. Jak můžeme tuto technologii využít ve svůj…

Úřednická krabička poslední záchrany

Už jste se někdy ztratili ve vzorcích excelovské tabulky? Zamrzli při pokusu o formátování textu ve Wordu? Nebyli si jisti,…