Začátek roku 2023 přinese již třetí přímou volbu prezidenta České republiky

Začátek roku 2023 přinese již třetí přímou volbu prezidenta České republiky
Autor článku
13. 10. 2022

Ještě ani neutichly volební kampaně předcházející podzimním volbám do Senátu Parlamentu České republiky a do zastupitelstev obcí, a už se blíží volby prezidentské. Občané – voliči se budou svými hlasy rozhodovat, kdo se stane hlavou státu na dalších 5 let.

Začátek roku 2023 přinese již třetí přímou volbu prezidenta České republiky

Úřadujícímu prezidentu republiky Miloši Zemanovi uplyne druhé funkční období 8. března 2023. Termín volby jeho nástupce vyhlásil předseda Senátu na 14. ledna 2023, kdy se uskuteční první kolo. Termín je vyhlášen tak, aby se případné druhé kolo volby prezidenta konalo nejpozději 30 dnů před uplynutím volebního období úřadujícího prezidenta.

Volební legislativa při volbě prezidenta republiky je v posledních letech vcelku ustálená. Za pozornost však určitě stojí v současné době projednávaný senátní návrh na korespondenční hlasování při volbě prezidenta republiky a ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. I když by se tato možnost nabízela pouze voličům, kteří v době těchto voleb budou pobývat dlouhodobě v zahraničí, jsou na tuto možnost hlasovat korespondenčně rozporuplné názory a bude na zákonodárcích, jak se vypořádají se zásadními připomínkami k tomuto návrhu. Jestli tato možnost bude již při volbě prezidenta republiky v lednu 2023, ukáže vývoj legislativního procesu při jeho schvalování v Poslanecké sněmovně. Za pozornost také stojí vývoj covidové situace, která může nezanedbatelnému počtu voličů ztížit možnost volit prezidenta. Bude zajímavé sledovat, zda budou aktivovány tzv. zvláštní způsoby hlasování na základě připraveného návrhu zákona – tzv. lex covid.

Srdečně vás zvu na akreditovaný kurz Úkoly a postupy pověřených a obecních úřadů při volbě prezidenta republiky v roce 2023, kde se mimo jiné dozvíte, jak volbu prezidenta zvládnout volebními orgány v souladu s platnou volební legislativou organizačně, personálně a materiálně.

Jak má vypadat deklarované zjednodušení řízení vedených stavebními úřady?
Jak má vypadat deklarované zjednodušení řízení vedených stavebními úřady?
Dne 29. 7. 2021 byl ve Sbírce zákonů uveřejněn pod č. 283/2021 Sb. nový stavební zákon (NSZ). Spolu s ním byl uveřejněn i zákon č....
Propojujme generace
Propojujme generace
Žena jako hospodyňka, podnikatelka, manželka, máma, kamarádka musí zvládnout nezvládnutelné. A ještě nesmíme vynechat pozici dcery...

Newsletter

Dostávejte vždy aktuální informace do Vašeho e-mailu. Zadejte Váš email níže pro odběr novinek.